Georgia Featured Traveling Teams

 

July 20, 2007

By Staff

 

Innerstrength Rosters

 

Innerstrength Black

 

#

Player POS HT Class School Evaluation
5 Dustin Ware 6-1 2008 N. Cobb Christian Quick, athletic and a slasher.  Committed to UGA
3 Matt Sundberg WF 6-7 2008 Harrison A good shooter; runs the floor well; LM to MM
44 J. C. Ward WF 6-6 2008 Marietta Has fundamentals but needs to work on ball handling perimeter LM
2 Spencer Dixon PG 6-0 2008 Kennesaw Mountain A small, quick PG
Marquavious Barnes 6-7 2008 Winder-Barrow
4 Robbie Johnson WF 6-8 2008 Centennial A player that shoots the ball well; LM
34 Yaw Gyawu 6-6 2008 Parkview
1 Demarion Gordon 6-0 2008 South Cobb
50 Matt Shaw 6-8 2008 N. Cobb Christian A good size 3 or 4 man; plays within game; LM

 

 

 

Innerstrength Red

 

#

Player POS HT Class School
Matt Mendel 6-4 2008 N. Cobb Christian
Ryan Bayersdorfer 6-6 2008 Harrison
Blake Cain 6-1 2008 Harrison
D. J. Orr 6-0 2008 Mt. Vernon Presbyterian
Scott Bartelmay 6-7 2008 Marietta
Nicholas Barnes 5-9 2008 Coosa
Sean Rouse 6-3 2009 Mt. Vernon Presbyterian
Lovell Cook 6-6 2008 South Cobb
Pernell Cook 6-8 2008 South Cobb
Jeremy Flagg 6-1 2008 Lithia Springs
Dorian Smith 6-4 2008 SW Atlanta Christian

 

 

 

 

07/11/07

By Staff

Worldwide has played several major tournaments this year.   They had a lot of young talent and  finished in Final 8 in two major events.  The organization has produced J. J. Hickson, a McDonald All-American last year and this year the team was led by 6-7 Dequan Jones.

17 Under

# Player POS HT Class School
Kevin A G 5-10 2009 Stephenson
Musa Abdul Aleem G 6-5 2008 W. D. Mohammed
Mohammed Abdul Aleem F 6-5 2008 W. D. Mohammed
4 Lorenzo Brown G 6-4 2009 Conntenial
Darrius Garrett F 6-8 2008 Machern
23 Aaron Gilstrap G 6-4 2008 Convenant Christian
34 A J Hawkins F 6-6 2008 Norcross
32 DeQuan Jones G 6-6 2008 Wheeler
3 Tariq Mohammed G 6-2 2009 Norcross
Omari Murray F 6-7 2008 Sprayberry
Colin Slotter G 6-5 2008 Sprayberry
20 Corey Tower G 5-11 2008 Wheeler
21 Teondre Williams G 6-5 2008 Meadowcreek

 

16 Under

# Player POS HT Class School
5 Nate Hamilton G 6-1 2008 Brookwood
23 Richard Howell F 6-8 2009 Central Gwinnett
11 Ariel Jones G 6-7 2009 Berkmar
2 Prince Kent G 6-4 2009 Norcross
8 Taylor Killian G 6-5 2009 Norcross
44 Jeremy Olsen F 6-10 2009 Collins Hill
3 Russell Powell G 5-10 2009 Newnan
21 Omari Prewitt F 6-6 2008 Southwest Atlanta
15 Ari Stewart G 6-7 2009 Wheeler
1 Phil Taylor G 5-9 2010 Wheeler
Lameron Baskervilles F 6-4 2009 Whitfield Academy

Team Schedule:

July 12-14- Atlanta Celtics Shootout- Georgia State

July 20-26- Las Vegas, NV

 

06/11/07

By Staff

The Georgia Blazers have been a very consistent team this year without their 7-0 Center Xavier GibsonCoach Tony Adams and Colie Young's team have won a major tournament and have placed in the Final Four in two other major tournaments.  The play of point guard 5-9 Andre Young has been phenomenal.  Young has established himself as the top PG in Georgia..  His supporting casts are 6-5 WF Kelvin Martin, 6-3 Reggie Shephard, 6-4 Jarman Fortson and 6-5 Javis Jones.  

2007 Georgia Blazers Schedule

July 9-12- NIKE Peach Jam

July 20-23- NIKE Super Showcase

July 24-30- AAU Jr. Nationals

Team Roster

# Player School POS HT Grade
1 Xavier Gibson Northview F/C 6-10 11
2 Winford Ivey Jordan G 5-8 11
3 Scotty Hood Spencer G 5-8 11
4 Alex Phillips Glenwood G/F 6-2 11
5 Jacquise Terry Pacelli G/F 5-9 11
10 Reginald Shepherd Kendrick F/C 6-2 11
11 Andre Young Windsor G 5-9 11
12 Andrew Cleland Windsor F/C 6-9 11
15 DeAndre Johnson Randolph Clay G 5-6 11
22 Jarmon Fortson Carver G/F 6-4 11
24 Steve Peterson Jordan G/F 6-5 11
34 Kelvin Martin Cook County F 6-4 11
50 Brian Thornton Randolph Clay F/C 6-6 11
54 Brandon Gibson Marianna-FL F/C 6-6 11

 

 

05/15/07

By Harry Douglas

The Georgia Stars are loaded with talent.  The Roster: 6-8 SF Wesley Witherspoon, 6-8 PF Devon Carter, 6-11 PF Tony Woods, 6-9 WF Al-Faroug Aminu, 6-5 CG Tanner Smith, 6-9 PF Darius Morrow, 6-6 SF Kevin Murphy, 5-10 PG David Forrest, 6-5 SG Travis Leslie, 6-10 PF Ralph Sampson, and 6-1 PG Mfon Udofia.

2007 Schedule

 

04/18/07

By Harry Douglas

The Atlanta Celtics are back again in 2007 loaded with  talent.  Leading the way is 6-8 PF Howard Thompkins, 6-9 Jr. Derrick Favors, 6-8 WF Chris Singleton and 6-6 Noel Johnson.  All these players are ranked nationally in the Top 50.  The Celtics are well known for having top talent and this year is no different.  Heading the organization is Cory Smith who can be reached at 678-886-3649 and coreyhulio@yahoo.com.  

 

Atlanta Celtics Black Team 17 Under

# Player HT POS SCHOOL
8 Andre Cornelius 5-11 G Victory Christian
34 Derrick Favors 6-10 C South Atlanta
24 Gideon Gamble 6-7 G Westlake
5 Trae Golden 6-6 G MacEachern
23 Delwan Graham 6-6 F Dunwoody
44 Dennis Harris 6-10 F Mundy's Mill
15 Day Jamal 6-2 G Wilkinson County
32 Noel Johnson 6-7 G Fayette County
3 Pierre Jordan 6-0 G Dunwoody
31 Chris Singleton 6-9 F Cherokee
33 Howard Thompkins 6-10 F Oak Hill Academy

 

 

The Georgia Blazers Basketball Team

 

The Blazers are sponsored by NIKE with some highly prospects 6-5 Jarvis Jones, 6-9 Will Coleman and 6-11 Xavier Gibson.  The Blazers also have young prospects Jarmon Fartson, Javis Jones, Kevin Martin and Marcel Hawkins.  To contact the Blazers call Tony Adams at  706-653-4175 and Herman Porter at 706-329-4442.  

 

Georgia Blazers 17 Under Red- Team Roster

Player HT

POS

Class High School
Xavier Gibson 6-10 4/5 2008 Northview
Scotty Hood 5-8 1/2 2008 Spencer
Will Coleman 6-9 5 2007 Pacelli
Andre Young 5-9 1/2 2008 Deerfield/Windsor
DeAndre Johnson 5-6 1/2 2008 Randolph Clay
Jarmon Fortson 6-4 1-4 2008 Carver
Patrick Powell 6-4 1 2007 Shaw
Michael Cofield 6-5 3/4 2007 Troup
Jarvis Jones 6-5 4/5 2009 Carver
Carlos Ross 6-3 3/4 2008 Northside
Kalvin Martin 6-4 3/4 2008 Cook County
Reginald Shepherd 6-2 3/4 2008 Kendrick
Rod Mitchell 6-7 3/4 2007 Carver
Brandon Baker 7-0 5 2007 Opelika

 

Georgia Blazers 17 Under Black- Team Roster

Player HT

#

High School
Patrick Grant 6-2 4 Carver
Patrick Powell 6-3 23 Shaw
Michael Abboh 6-7 25 Northview (Dothan, AL)
Terrell McCray 6-4 45 Randolph Clay
Shanski Jones 5-7 00 Carver (Columbus)
Rod Mitchell 6-6 51 Carver (Columbus)
Brandon Baker 7-0 5 Dothan (AL)
Codero Smith 6-4 55 Central (Phoenix City)
Zarome Lakely 6-2 0 Brookestone
Trey Holloway 5-9 21 Dothan (AL)

 

Georgia Blazers 15 Under Black- Team Roster

#1- Marcey Hawkins- Carver High- an athletic 6-3 player.

#3- Emilio Johnson

#4- Akeem Hudgins

#11- Will Bailey

#12- Jeremy Ricks

#20- Jaequez Gibson

#21- Kyle Griswould

#23- Maro Turner

#24- Khiry White

#32- Toriano Holt

#34- Deante Carthers

#44- Maliek Daniels

 

Georgia Blazers Remaining  Schedule 17U

July 24-27 NIKE Super Showcase

July 28-August 1st- AAU Junior Nationals

 

2006 Atlanta Celtics Boy's Basketball

The Atlanta Celtics have produced NBA players such as Dwight Howard, Jermaine Jones, Deion Glover, Donnell Harvey, Jermison Brewer and Josh Smith.  The Atlanta Celtics are known for of the top programs in the country with over 250 players.  The teams this year featured some big-time talent.  Cory Smith, the General Manager,  oversees the daily operation.  If you are interested in playing for the Atlanta Celtics, please contact:

Cory Smith- 678-886-3649- Email- coreyhulio@yahoo.com

Karl McCray- 404-373-7368- Email- klmccray@bellsouth.net

 

2006 Atlanta Celtics 17 Under  Team Roster

Player HT

POS

Class High School
Dontae Harvey 6-6 4 Jr. Miller Grove
LaQuenten Jones 6-2 1 Jr. Wilkinson county
Jamarco Warren 6-0 1 Jr. Gainesville
Zack Swanson 6-3 1 Jr. Dunwoody
Senario Hillman 6-2 1 Jr.  Wilkinson County
Andrew Goudelouck 6-3 2 Jr. Stone Mountain
Walter Hill 6-5 3 Jr. East Hall
Terrell Bell 6-6 3 Jr.  Stone Mountain
Cameron Tatum 6-5 2 Sr. Tucker
Martavious Adams 6-8 5 Jr. Baldwin
Noel Johnson 6-5 2 Fr. Fayetteville
Dontrell Hand 6-8 5 Jr. Wal
Derrick Favors 6-10 5 Fr. South Atlanta

 

Atlanta Celtics 17 Under Schedule

 

AAU Super Regional- March 10-12

Tournament Newark, NJ- March 31-April 2

Tournament Arkansas- April 14-16

Tournament Kingwood Houston, TX- April 21-23

Tournament Nashville, TN- April 28-30

Wallace Prather  Memorial Classic- May 12-14

Bob Gibbons- Chapel Hill, NC- May 26-28

Tournament Portland, OR- June 16-18

Adidas Showtime National Championship- Suwannee, GA- July 12-16

Adidas Super 64- Las Vegas, NV- July 21-24

Adidas Best of the Summer- Los Angeles, CA

 

2006 Atlanta Celtics Gold 16 Under Team Roster

Player HT

POS

Class High School
Pierre Jordan 6-1 1 So. Dunwoody
Chris Singleton 6-8 3 So. Cherokee
Delwan Graham 6-5 3 So. Dunwoody
Earl Adams 6-6 3/5 So. Dunwoody
Obetaiye Edwards 6-6 4 So. Redan
Tyler Flowers 5-11 1/2 So. Buford
Gideon Gamble 6-6 1/2 So. Westlake
Chris Beasley 6-0 1/2 So. Pebblebrook
Dennis Harris 6-9 3/4 So. Mudy Mill
Jason Lary 5-10 1 So. Druid Hills
Jamaal Day 6-2 3/4 So. Montgomery County
Brian Strozier 6-0 2 Fr. Miller Grove

 

2006 Atlanta Celtics Green 16 Under Team Roster

Player HT

POS

Class High School
Chase Anderson 6-5 2 So. Mill Creek
Patrick Brooks 6-6 3 So. M. L. King
Dexter Ellington 6-0 1 So. Randolph Clay
James Field 6-2 1/2 So. Johnson
Byron Foots 6-1 1 So. Swainsboro
Benjamin Evelyn 6-4 2 So. Beach
Marcos Knight 6-1 1 So. West Laurens
James Miller 6-4 3 So. SW Atlanta Christian
Tony Mitchell 6-5 2/3 So. West Laurens
Howard Thompkins 6-8 3/4 So. Wesleyan
Phillip Tinsley 6-5 3 So. Dodge County
Ken Wise 6-5 3 So. East Hall
Cashmere Wright 6-1 1 So. Urban Christian
Cecil Bent 6-7   So. Swainsboro

 

2006 Atlanta Celtics White 16 Under Team Roster

Player HT

POS

Class High School
Ryan Bayersdorfer 6-4 4/5 So. Harrison
Blake Cain 5-10 2/3 So. Harrison
Lovell Cook 6-5 3/4 So. South Cobb
Stanley Jennings 6-4 2/3 So. Marietta
Matthew Mendell 6-2 3/5 So. Cherokee
Nick Moore 5-8 1 So. Coosa
Matthew Shaw 6-6 4/5 So. Kennesaw Mountain
Matthew Sundberg 6-8 3/4 So. Harrison
Chris Tanzy 6-0 1/2 So. Marietta
John (JC) Ward 6-4 4/5 So. Marietta
Dustin Ware 6-0 1/2 So. N. Cobb Christian

 

2006 Atlanta Celtics 15 Under Team Roster

Player HT High School
Devonte Davis 6-0 Crawford County
Manny Atkins 6-5 SCCA
Rashard Thurmond 5-11 Winder Barrow
Rodney Castilin 6-1 Douglasville
Jason Morris 6-4 Glen Hill
Andre Malone 6-4 North Clayton
Terrance Shannon 6-6 Mary Person
Noel Johnson 6-6 Lovejoy
Derrick Favors 6-8 South Atlanta

Atlanta Celtics 15 & 16 Under  Gold Schedule

Arkansas Hawks-Fayetteville, AK-April 14-16

Kingwood Classic-Kingwood Classic- April 21-23

King of the South- Nashville, TN- April 28-30

Wallace Prather, Jr. Memorial Classic- Atlanta, GA-May 12-14

Travel Basketball Championship- Gainesville, FL-May 19-21

Georgia AAU State-Atlanta, GA-May

Bob Gibbons - Raleigh-Durham-May 26-28

Adidas Tour- Atlanta, GA-July 11-13

Adidas Super 64- Las Vegas, NV-July 22-26

 

2006 Georgia Ballers Boy's Basketball

 

2006 Georgia Ballers Team Roster

Player HT Class High School
Jeremy Allen 6-5 Junior Riverdale
Matthew Johnson 6-6 Junior Riverdale
Michael Griffin 5-7 Sophomore Luella
Terrance Turner 6-6 Sophomore Fayette County
Terrance Smith 6-6 Junior Berkmar
Gabe Mathis 6-6 Sophomore Eastside
Rashad Gill 6-4 Junior Newton 
Troy Jones 6-4 Junior Newton
Taylor Killian 6-4 Sophomore Norcross
Hakeem Mance 6-3 Sophomore Dacula
Sean Monk 6-0 Sophomore Newton
Sean Usher 6-1 Senior Luella
Zelala Lloyd 6-6 Junior Home School
Marcus Ford 6-2 Junior Newton

 

2006 Georgia Ballers Schedule

 

Super Regional- Macon

Easter Classic- Orlando, FL

Kingswood Classic- Houston, TX

AAU State Tournament

Adidas May Classic- Bloomington, IN

Challenge in the South Classic- Alabama

Big Bend Shootout- Florida State University

Hoosier Shootout- Indianapolis

Kentucky Hoopfest

5th Annual Tangi Tarheels Classic- Hammonds, Louisiana

South Carolina Raven Classic in August

Division 1 National Championship (Junior)- Orlando, FL

Showcase- Orlando, FL

 

 

Coaches: Gerald Alford/Willie Dixon & Robert West

Email: GAL9745625@aol.com

Cell- 678-438-6062

Home- 770-507-6641

Fax- 770-507-2153

 

2006 Preview of Inner Strength Boy's Basketball

 

05/23/06

By Harry Douglas

Inner Strength is headed by CEO Larry Dartman, Executive Director Buck Jenkins and Program Director Derek Dickerson.  Inner Strength came into existence 3 years ago.  The program is designed to help youth become more productive and provide skills and life opportunities.  Derek Dickerson who has been coaching for 11 years has had the opportunity to shape and mold the lives of youth through his Georgia Junior Hawks Program.  Buck Jenkins also has been involved for several years in youth sports.  The inner Strength Program has two quality men leading  their youth basketball program.  Their program has several D-1 prospect players: 6-6 SF Leonard Carr, 6-6 SF Markell Smith, 6-6 WF Jeron Belin and  6-6 SF Dominique Brown.  Inner Strength young talent highly recruited Lorenzo Brown is a top high major prospect.  Brown is on every college coach list.  He's that talented.  5-8 PG Russell Powell is an up rising player who you will hear about.  6-6 Mario Vasser6-4 Kevon Jenkins.  Look for Inner Strength to be a force on the round ball scene.  Once gain the state of Georgia is rich in talent.  Every week we feature a Georgia AAU team and all have good talent.  

17 Under Inner Strength Roster

Player HT POS High School
Bobby Perdue 6-0 1 Tallulah Falls
Lyondon Jordan 6-1 1 Winder Barrow
Alex Richey 6-2 2 Centennial
Jeron Belin 6-6 3 Tallulah Falls
Stefon Woods 6-2 1 Marietta
Markell Smith 6-4 2 Baldwin County
Leonard Carr 6-6 4 Centennial
Spencer Gay 6-6 3 Mill Creek
Dominique Brown 6-6 4 Centennial
Adam Demuyakor 6-6 4 North Gwinnett
Richard Gordon 6-8 4/5 Lakeside

Carr is a big, strong player who rebounds and scores around the basket.

Gordon has good up size and is strong.  He shoots free-throws well: MM player.

Perdue is a quick point with nice ball handling skills.  He gets the team involved.

15 Under Inner Strength Roster:  Player/No./Position

#1  Kevon Jenkins  1,2,3                        #21  Hugh Hunter  1,2,3

#2  Lorenzo Brown    1,2,3                    #23  Russell Powell   1,2

#4  Mario Vasser   3,4                           #32  Reginald Brice   4,5

#5  Jarrid Hamler   2                              #42  Brian Cole  5

#10  Brandon Macon  1                         #44 Adonis Harrison    3,4

#11 Paul Lane   3,4                                 #00 Jared Fluellen  4,5  

#12  Khristian Middleton   2

#14  Alex Coxworth        2

Inner Strength Schedule

1.    1. Regional Qualifier

    Greensboro , North Carolina

    3/17-3/19

 

2.     2. City Profit Invitational Tournament

   Cincinnati , Ohio

   3/31-4/2

      

3.     3. Atlanta Celtics Tournament

   Atlanta , GA

    4/15-4/17

    

4.     4. Kingwood Classic Tournament

   Houston , TX

   4/21-4/23

 

5.     5. King of the South Tournament

   Nashville , TN

   4/28-4/30    

 

6.     6. 15U State Qualifier

   Atlanta , GA

    5/5-5/7

 

7.     7. 15U State Qualifier Final 4

   Atlanta , GA

   5/12-5/13

    

8.     8. Bob Gibbons Invitational Tournament

   Chapel Hill/Raleigh

   5/26-5/29

 

9.     9. The month of June will be open for players to participate with

   HS Coaches and play in different tournaments

 

 

10. Hoosier Invitational

      Indiana

      7/6-7/8

 

11  11. AAU 15U National Competition

       Detroit , MI

      7/9-7/16

 

12. Adidas Big Timers Tournament

      Las Vegas

      7/22-7/26

 

13. AAU 17 Under Nationals

      Orlando, FL

      7/25-28

 

 

14. 15U Super Showcase

       Hampton Roads, VA

       7/28-8/4

COACHES

Derek Dickerson- 15 U

Head Coach

(404) 787-1041

Kenneth Jenkins

Assistant Coach

(404) 431-9368

 

Buck Jenkins- 17 U

Head Coach

(404) 513-0475

 

 

2006 Preview of Georgia Hurricanes

04/16/06

By Harry Douglas

The Georgia Hurricanes have existed for only three years. Horace Neysmith who formally coached the Georgia Stars has been around ball all of his life.  He is a  former player at UMass and he coaches his highly talented son 6-5 Combo Guard Tony Neysmith.  The 17 Under Hurricanes will be very talented this year, stated Coach Neysmith.  We have at least 7 to 8 D-1 players, starting with 6-8 PF Tracy Smith and  6-5WF Zachary Graham.

 

17 Under Georgia Hurricanes Roster

Player HT POS High School
Toney Neysmith 6-5 PG Norcross
Jordan Demercy 6-7 W Norcross
Keegan Bell 6-1 PG Bob Jones
Trevor Gaskins 6-2 ComboG Milton
Zachary Graham 6-5 WF Peachtree Ridge
Bassy Inamiti 6-8 PF Peachtree Ridge
Tracy Smith 6-8 PF Mt. Zion
Sydney Haynes 6-4 WF Peachtree Ridge
Jeremy Simmons 6-7 PF Tucker
Marshon Brooks 6-4 Combo G Tucker
Shamron Kurani 5-10 PG PAC

 

16 Under Georgia Hurricanes Roster

Player HT POS High School
Berine Dingle 5-10 PG Martin Luther King Jr.
Ryan Lively 6-0 SG South Forsyth
Todd Salters 5-11 PG Mundy Mills
Darnell Webb 6-4 G/F Thomasville
Dequan Jones 6-5 WF Stone Mountain
Mark Yaklin 6-4 WF Chamblee
Steven Foulkes 6-6 PF Banneker
Joseph Amichia Jr. 6-4 WF Riverdale
Ralph Sampson, Jr. 6-10 C Mt. Piska
Ebuka Anyaorah 6-4 SG North Gwinnett
Andrew Anderson 6-0 SG North Gwinnett

 

15 Under Georgia Hurricanes Roster

Player HT
Ari Stewart 6-6
Mfon Udofia 6-2
Denzial Jones 5-10
Charlie Trott 5-9
Rodrick Williams 6-7
Jeremy Olsen 6-8
Richard Howell 6-6
Rehad Jones 6-0
Andrew Reasons 6-3
Prince Jones 6-4

 

2006 Preview of Georgia  Stars Club

4/4/06

By Harry Douglas

The Georgia Stars continue to turn out talent.  Norm Parker stated that the organization has produced over 175 scholarships within the fourteen years.  Over 40 players played professional basketball in Europe or the NBA.  The GA Stars currently have 5 players in the NBA.  Parker keeps coming back because of the players such as Damien Wilkin, Kwame Brown who calls him on his birthday or at Christmas.  Norm Parker also stated that the Georgia Stars has produced talent for years, but at the end of the day, players obtain scholarships and they develop into good citizens.  This year, the 17 year-old team is coached by Coach Harold Thompson.  Coach Thompson stated he's looking forward to this weekend at the Boo Williams NIKE Invitational.  The 17U Georgia Stars will be led by 6-9 Gani Lawal who has committed to Georgia Tech.; 6-9 PF Jeremy Price, who committed to Georgia and 6-5 Lance Storrs who committed to Georgia Tech.  Players to watch for are 6-5 WF Jamar Moore, 6-0 PG Adrian Williams, 6-4 SG John Lemon, 6-3 WF Risard Wise, 5-7 PG Sidney Harris, 6-6 Johntavious Rucker, 6-7 PF John Keye, 6-8 PF Mark Veazey and 6-6 Charles Corbin.  

16 Under Georgia Stars is coached by Norris Bo Peak.  The 16U team are off to a good start.  They won the Columbus Riverfest, The Southern Shootout, The Marietta TCB Classic.  Coach Norris feels good about the upcoming season.  Coach Norris stated that the  players are very disciplined and fundamentally sound.  The team starts with 6-8 SF Al- Faroug Aminu, 6-4 WF Kelvin Murphy, 6-5 PG Tammer Smith, 6-10 C Tony Woods, 6-3 PG Tyrique Muhummed, 6-7 SF A. J. Hawkin, 6-6 SF Donald Rucker, 6-7 SF Wesley Witherspoon, 6-5 WF Eric Strong, 5-11 SG Steven Powell, 6-8 PF Devin Carter, 5-8 PG David Forest and 5-10 PG Detmius Holmes.  

If you are interested in joining the Georgia Stars, contact Norm Parker at 770-773-3834 or 770-287-2100; Harold Thompson at 404-454-2919 or email at  haroldt@aceturkey.com.

 

The schedule for the Georgia Stars:

March 10-12 TCB Classic Marietta, GA
March 17-19 Southern Shoot-out Atlanta Metro
March 24-26 Columbus Riverfest Columbus, GA
April 7-9 Boo Williams Hampton, VA
April 21-23 Kingswood Classic Houston, TX
April 28-30 AAU State Atlanta Metro
May 12-14 Wallace Prather Memorial Atlanta Metro
May 26-28 NIKE Memorial Classic Nashville, TN
July 5-9 NIKE All American Indianapolis, IN
July 14-16 NIKE Peach Jam Augusta, GA
July 23-27 AAU Super Showcase Orlando, FL
July 26-1 AAU Nationals Orlando, FL

 

Georgia Stars 17 Under White Team

HT Position Player
5-8 PG Darren Harris
5-9 PG Chris Kupets
6-4 WF Terrence Brown
6-4 WF Joshua Brown
6-2 SG Raylin Mack
6-2 SG Eryk Watson
6-4 WF Pierra Brown
6-6 PF Ahkeem McKinney
6-5 SF Leon Coleman
6-3 SG Tyrese Mumford
6-4 SF Derrick Simms

 

Georgia Stars 17 Under Blue Team

 

  

JERSEY # PLAYER HT POS HIGH SCHOOL
1 Adrian Williams 6-0 PG Wheeler
5 Risard Wise 6-3 WF Tri-Cities
12 Sidney Harris 5-7 PG Griffin
21 Jamar Moore 6-6 WF Thomasville
22 Lance Storrs 6-5 SG Columbia
23 Johntavious Rucker 6-7 SF Columbia
25 John Keye 6-8 PF Jackson
31 Gani Lawal 6-9 PF Norcross
32 Mark Veazey 6-8 PF Meadow Creek
33 Jordan Lemon 6-4 SG Columbia
42 Charles Corbin 6-6 PF Griffin
44 Jeremy Price 6-9 C-F Columbia

 

 

 

Georgia Stars 16Under Black Team

Team Accomplishments:

Georgia Stars 16U Black qualified for this year's 16U AAU Nationals by taking first at the North Augusta AAU Super Regional. They have  also won the championship in both the 17U Division of the Hot Atlanta Tournament and the 16U Division of the Birmingham Metro Express AAU Super Regional. They are 15-0 heading into this weekend's Disney Easter Classic. Later this month they will play in the Houston Kingswood Classic. In May, they will  play in the State AAU Tournament and the Nike MDC. In July, the 16U Black will play play in several major tournaments including the AAU Nationals.  Their Coach is Moody Norris IV, 770-873-1916 and Assistant Coach is Neil Rainford.

PLAYER HT POS HIGH SCHOOL
Spencer Dixon 5-11 G Kennesaw Mountain
Marcus Fondon 5-9 G Walton
Thomas Grisham 6-5 F Dade County
Zuri James 6-3 G/F Pace Academy
Darius Lacy 6-0 G Osborne
Travis Leslie 6-5 F Columbia
Allen Mallory 6-5 F Pace Academy
Darrius Marrow 6-9 C Columbia
Moody Norris IV 6-2 F Osborne
Jordan Rainford 5-11 G Northview
Matthew Roark 6-5 F North Cobb
Evan Snelling 6-3 G/F North Cobb
Antonio Wilson 6-6 C Avondale