Youth Prep Stars Recruiting Magazine

Georgia High School  Class of 2009 State Rankings

Update 06/26/08

 

RK

Name

HT

POS

School

City

College
1 Derrick Favors 6-9 PF South Atlanta Atlanta
2 Lorenzo Brown 6-5 SG Centennial Alpharetta
3 Noel Johnson 6-6 WF Fayette County Fayetteville
4 Kenny Hall 6-9 PF Redan Stone Mountain Tennessee
5 Mfon Udophia 6-2 PG Miller Grove Decatur
6 Ari Stewart 6-7 SF Wheeler Marietta
7 Richard Howell 6-6 SF Wheeler Marietta
8 Kammeron Hosley 6-7 WF Hancock County Sparta
9 Terrance Shannon 6-7 SF Mary Parson Forsyth
10 Glen Rice 6-4 CG Walton Marietta
11 Daniel Miller 6-11 C Loganville Loganville
12 Torin Walker 6-11 C-F Northside Columbus
13 Collin Reddick 6-9 PF Whitfield Academy Marietta
14 Kadeem Batts 6-8 PF McEachern Powder Springs
15 Andrea Malone 6-5 SG North Clayton College Park Auburn
16 Shawn Kemp 6-9 PF Cherokee Woodstock
17 Jarvis Jones 6-5 WF Carver Columbus
18 Taariq Muhammad 6-1 PG Norcross Norcross
19 Andrea Coleman 6-4 SG Stephenson Stone Mountain Clemson
20 Demario Mayfield 6-4 WF Franklin County Royston Georgia
21 Manny Adkins 6-6 WF Tucker Tucker
22 Jason Morris 6-5 SG Hotchkins Lake Bill, CT
23 Brandon Reed 6-2 SG Whitfield Marietta
24 Brian Cole 6-8 PF Dacula Dacula
25 Jeremy Olston 6-9 PF Collins Hill Snellville Utah
26 Kevon Jenkins 6-1 PG Grayson Grayson
27 Javon Dawson 6-6 WF Crisp County Cordele
28 Arris Brundidge 6-5 WF Blessed Trinity Roswell
29 Robert Chubbs 6-8 PF McIntosh Peachtree City Auburn
30 James Vincent 6-10 C Northside Columbus
31 Russell Powell 6-0 PG Newnan Newnan
32 Issiah Grayson 5-11 PG Dunwoody Dunwoody
33 Joshua Shelton 6-5 SG Beach Savannah
34 Marcel Hawkins 6-5 WF Carver Columbus
35 Cameron Basketville 6-6 SF Whitfield Marietta
36 Kinley Branch 6-7 WF Stone Mountain Stone Mountain
37 Terrell Barnes 6-7 SF Riverdale Riverdale
38 Rashawn Mitchell 6-5 SG Urban Christian Savannah
39 Ryan Legates 6-3 CG Blessed Trinity Roswell
40 Nathaniel Drayton 6-6 SF Jenkins Savannah
41 Ryan Legates 6-3 CG Blessed Trinity Roswell
42 Travis Wallace 6-6 WF Campbell Smyrna
43 Trevon Smith 6-5 SF Perry Perry
44 James McRae 6-5 WF Brunswick Brunswick
45 Reggie Brice 6-6 WF South Gwinnett Snellville
46 Ariel Jones 6-6 SF Norcross Norcross
47 Alex Coxworthy 5-11 PG Centennial Alpharetta
48 Taaj Ridley 6-6 SF South Gwinnett Snellville
49 Paul Lane 6-4 WF Paideia Atlanta
50 Raymond Gregory 6-9 PF Redan Stone Mountain
51 Mario Vasser 6-3 SG Grayson Grayson
52 Bryant Stozig 5-10 PG Miller Grove Stone Mountain
53 Michael Calhoun 6-6 SF South Cobb Austell
54 Ryan Watts 6-0 PG Rockdale Conyers
55 Denzell Jones 5-8 PG Norcross Norcross
56 Kalid Mutakabbir 6-2 SG Peachtree Ridge Norcross
57 Rico Spear 6-2 SG Osborne Marietta
58 Xavier McGahee 6-6 PF Miller Grove Lithonia
59 Michael Leicht 5-9 PG Pike county Jasper
60 Blake Bush 6-6 WF Hephzibah Hephzibah
61 Dee Goens 5-10 PG Marist Atlanta
62 Khiri White 6-3 SG Shaw Columbus
63 Donnell Miller 6-0 PG Whitfield Marietta
64 Jarvis Brown 6-2 SG Meadowcreek Norcross
65 Justin Taylor 6-7 SF Newnan Newnan
66 Donte Williams 6-8 PF Morrow Morrow
67 Spencer Dixion 6-0 PG Kennesaw Mountain Kennesaw
68 Adrian Spellman 6-8 PF Appling County Baxley
69 Thomas Vanaslek 6-9 PF Glynn Academy Brunswick
70 Charles DeCosta 6-6 SF SW Atlanta Christian Atlanta
71 Carlos Powell 6-2 SG Berkmar Lawrenceville
72 Charles Reddick 6-3 SG Whitefield Marietta
73 Vincent Martin 6-0 CG Harrison Harrison
74 Izaan Cross 6-5 SF Flowery Branch Flowery Branch
75 Chris Tanzy 6-1 PG Marietta Marietta
76 Eric White 5-10 PG Campbell Marietta
77 Levi Barnes 6-0 PF Heirway Christian Hiram
78 Rico Sanders 6-4 SG North Springs Atlanta
79 Lucious Stewart 6-5 WF Washington Wilkes Washington
80 Taj Tate 6-2 CG Wheeler Marietta
81 Rodney Costlin 6-3 WF Douglasville Douglasville
82 Randell Cooper 5-7 PG Hillgrove Marietta
83 Terrell Johnson 6-2 PG Liberty County Hinesville
84 Donte Turnipseed 5-10 PG Riverdale Riverdale
85 Mike Johnson 6-4 WF McEachern Powder Spring
86 Byron Graham 6-3 WF Riverdale Riverdale
87 Joe Caldwell 6-4 WF Miller Grove Lithonia
88 Reggie Simpson 5-10 PG Rockdale Rockdale
89 Michael Fowler 6-2 SG Tifton Tifton
90 Zack Lamb 6-1 PG Norcross Norcross
91 Charles Cook 6-5 SF Valdosta Valdosta
92 Malik Daniels 6-5 SF Shaw Columbus
93 Tavares Prather 6-6 SF Harris County Harris
94 Brian Berl 6-3 SG Colquitt County Moultrie
95 Kenneth Fluellen 6-2 CG Warner Robins Warner Robins
96 James Lodman 6-0 PG Bainbridge Bainbridge
97 Jerome Hamilton 6-7 SF Worth County Warwick
98 Tay Mallory 6-6 SF Tifton Tifton
99 Taylor Metzger 6-3 PG GAC Norcross
100 Jonathan Merit 5-11 PG Greenforest Academy Decatur
101 Bryant Miller 6-5 SF Hillgrove Marietta
102 Tyler Arnold 6-5 WF Calhoun Calhoun
103 Tony Gilbert 6-5 SF Mays Atlanta
104 Rashun Thurmond 6-0 PG Winder Barrow Grayson
105 Levi Threeknorten 6-6 SF Landmark Fairburn
106 Charsini Washington 6-6 SF Dooley County Dooley
107 Jimmy Bacon 6-5 SG Long County Ludowici
108 Jean Paul Brunache 6-5 SF Chamblee Chamblee
109 Ross Campbell 6-7 SF GAC Norcross
110 D'arius Travis 6-2 CG Miller Grove Lithonia
111 Darius Smith 6-2 PG Shiloh Snellville
112 Christian Ewers 6-5 SF South Forsyth Alpharetta
113 Prince Kent 6-4 WF Norcross Norcross
114 Darrell Jackson 6-0 PG Savannah Savannah
115 Terry Coleman 6-8 SF Monroe County Monroe
116 Emillo Johnson 5-11 PG Carver Columbus
117 Devomte Davis 6-3 SG Crawford County Roberta
118 Malcolm Frank 6-1 SG Miller Grove Lithonia
119 Jeremy Lampkin 6-3 SG McIntosh Peachtree City
120 Xavier Chargous 5-10 PG South Gwinnett Snellville
121 Rashard Smith 5-10 PG Dublin Dublin
122 Alex Deem 6-6 SF Lithia Springs Lithia Springs
123 Chris Smith 6-1 SG Dublin Dublin
124 Deondre Johnson 6-7 SF Tri-Cities East Point
125 Ricardo Glenn 6-5 SF Richmond Academy Augusta
126 Kevin Dukes 5-9 PG Stephenson Stone Mountain
127 Moch Lual 6-6 WF Clarkston Clarkston
128 Gerald Dunn 5-11 PG Greene County Greensboro
129 Nick Watkins 5-11 PG South Atlanta Atlanta
130 Colin Slotter 6-5 CG Sprayberry Marietta
131 James Jordon 6-3 WF South Cobb Austell
130 Nick Watkins 5-11 PG South Atlanta Atlanta
132 Roshun Thurmond 5-11 PG Winder Barrow Grayson
133 Matt Marcelle 6-5 WF Dacula Dacula
134 Eric Miller 6-2 PG Tucker Tucker
135 Lavale Page 6-2 SG Henry County McDonough
136 Taylor Napier 6-5 SF North Cobb Marietta
137 Anthony Green 6-5 WF Stone Mountain Stone Mountain
138 Reggie Drewberry 5-11 PG Griffin Griffin
139 Samir Rolley 6-0 PG Stone Mountain Stone Mountain
140 Jamal Pryor 6-3 WF Hillgrove Marietta
141 Christopher Stephens 6-5 PG Brunswick Brunswick
142 Charles Carr 6-3 WF North Atlanta Atlanta
143 Joseph Lucnor 6-7 PF Lovejoy  Loveyjoy
144 Antonio Gardner 6-5 WF Jonesboro Jonesboro
145 James Lee 6-3 SG Monroe Albany
146 Quin Square 6-2 PG Norcross Norcross
147 Shaq Barber 6-0 PG Griffin Griffin
148 Walter Dennard 6-2 WF Lovejoy Lovejoy
149 Addison Flynn 5-11 PG Fayette County Fayetteville
150 Shaq Barber 6-0 PG Griffin Griffin
151 Walter Dennard 6-2 WF Lovejoy Lovejoy
152 Shelton Hancock 6-1 CG Griffin Griffin
153 Chad Witcher 6-3 SF Clarke Central Athens
154 Kentorious Jackson 6-2 SG Griffin Griffin
155 Malcolm Parker 6-4 SF Clarke Central Athens
156 Chaddeuss Pressey 6-8 SF Riverdale Riverdale
157 Oscar Moore 6-7 PF Griffin Griffin
158 Kevin Steed 6-6 SF Lithia Springs Lithia Springs
159 Seheed Adedunton 6-6 SF Clarke Central Athens
160 Andrews Jones 6-6 SF Riverdale Riverdale
161 Tony Coston 6-5 WF Bradwell Institute Hinesville
162 Josh Davis 6-5 SF Morrow Morrow
163 Jerae Johnson 5-9 PG Tucker Tucker
164 Chris Smith 6-6 SF Clarke Central Athens
165 Emanuel Hill 6-5 SF Wheeler Marietta
166 Ron Blossomgame 6-10 CF Centennial Alpharetta
167 Emmanuel Diete 6-8 PF North Clayton College Park
168 Malcom Reed 6-4 SF Fayette County Fayetteville
169 Rafael Hurst 6-4 SF Glenn Hills Augusta
170 Tony McCrae 5-10 PG Wilkinson County Irwinton
171 Shawn Allen 6-3 WF Glenn Hills Augusta
172 Jeffery Rucker 6-2 SF Hart county Hartwell
173 Willie Waters 6-6 SF Douglas Atlanta
174 Sherard Brantley 6-2 PG Dublin Dublin
175 Jordon Mclean 6-3 SF Lovett Atlanta
176 Stephen Hill 6-5 SF Miller Grove Lithonia
177 Chris Jackson 6-4 SF Wilkinson County Irwinton
178 Alioune Douf 6-6 SF McEachern Powder Springs
179 Rapa Weldon 6-3 SF Valdosta Valdosta
180 Michael Steele 6-0 CG Lovett Atlanta
181 Jermaine Devoe 6-5 SF Dublin Dublin
182 Corsay Ivory 6-6 SF Douglas Atlanta
183 Anthony Combs 6-6 SF Lowndes Valdosta
184 Akeem Hudgins 6-5 SF Shaw Columbus
185 Terrell Mitchell 6-7 SF McEachern Powder Springs
186 Khiry Waldburg 6-5 SF Savannah Savannah
187 Zimmy Nwogho 6-8 PF Stephenson Stone Mountain
188 Brit Duncan 6-2 PG Wilkinson County Irwinton
189 Malik Daniels 6-6 SF Shaw Columbus
190 Antonio Foster 6-3 WF Valdosta Valdosta
191 Williford Antroine 6-6 SF Bainbridge Bainbridge
192 Justin Stubbs 6-0 PG Wilkinson County Irwinton
193 Chris Williams 6-5 SF Westover Albany
194 Kentorey Johnson 6-6 SF Washington County Washington
195 Sammie Fells 6-7 PF Shaw Columbus
196 Clark Charles 6-6 SF Valdosta Valdosta
197 Harold Doby 6-7 PF Laney Augusta
198 Chris Paulk 6-8 PF Appling County Appling
199 Demetrius Hunter 6-5 SF Coosa Rome
200 Des Powell 6-1 PG Northside Columbus
201 Josh Montgomery 6-4 WF South Cobb Austell
202 Blake Walker 6-1 CG Campbell Smyrna
203 Aamir Kelliehan 6-1 PG South Cobb Austell
204 Quin Bivins 5-10 PG Westside Macon
205 Darius Smith 6-0 PG Shiloh Snellville
206 Christian Ewers 6-5 WF South Forsyth Cummings
207 Richard Hughes 6-0 PG SW Dekalb Decatur
208 Gairachious Strozier 5-10 PG Manchester Manchester
209 Joe Crouch, Jr. 6-4 WF Jordan Columbus
210 Charles Martin 5-10 PG Jordan Columbus
211 Keith Crump 6-1 PG T. W. Josey August
212 Anthony Williams 6-3 WF Evans August
213 Chris Owens 6-2 WF Hephzibah Hephzibah
214 Michael Tann 6-6 PF Swainsboro Swainsboro
215 Russ Campbell 6-8 PF Greater Atlanta Christian Norcross
216 Chris Nelson 6-4 WF Lithia Springs Lithia Springs
217 Trey Foster 6-5 SF Coosa Rome
218 Keith Edmond 6-5 SF Atkinson County Pelham
219 Sean Rouse 6-4 WF Mt. Vernon Mt. Airy
220 Levi Barnes 6-10 C Heirway Christian Heirway
221 Lamont Middleton 6-3 SG South Gwinnett Lawrenceville
222 Octavious Thomas 6-4 WF Carrollton Carrollton