Youth Prep Stars Recruiting Magazine 2008-09 All State Dream Team

 

This is our twelfth team which is  selected by our staff.  These teams will represent Georgia well throughout the country.  The 2004 teams were the best teams Georgia ever had to represent the state. There may not ever be  a team such as the 2004 1st team.  This year's team is talented and probably four players from this class will have a shot at the NBA.

 

By Harry Douglas

Senior Writer

 

2008-09 Dream Teams

 

First Team

POS Name HT Class High School City College
PF Derrick Favors 6-9 2009 South Atlanta Atlanta  
SG Lorenzo Brown 6-5 2009 Centennial Alpharetta  
C Kenny Hall 6-10 2009 Redan Stone Mountain Tennessee
PG Mfon Udophia 6-1 2009 Miller Grove Lithonia  
SG Noel Johnson 6-7 2009 Fayette County Fayetteville  

 

Second Team

POS Name HT Class High School City College
WF Richard Howell 6-6 2009 Wheeler Marietta  
SF Ari Stewart 6-7 2009 Wheeler Marietta  
WF Terrance Shannon 6-7 2009 Jackson Jackson  
SF Kammeron Hosley 6-9 2009 Hancock Central Sparta  
CG Glen Rice 6-4 2009 Walton Marietta  

 

Third Team

POS Name HT Class High School City College
C Torin Walker 6-11 2009 Northside Columbus
PF Daniel Miller 6-10 2009 Loganville Christian Loganville
SF Kadeem Batts 6-8 2009 McEachern Powder Springs
PF Colin Reddick 6-9 2009 Wheeler Marietta
SG Andre Malone 6-4 2009 North Clayton College Park Auburn

 

Fourth Team

POS Name HT Class High School City College
SG Andrea Coleman 6-5 2009 Stephenson Stone Mountain  
CG Demario Mayfield 6-4 2009 Franklin County Royston Georgia
WF Jarvis Jones 6-5 2009 Carver Columbus  
SF Manny Atkins 6-6 2009 Tucker Tucker  
PG Toariq Mohammed 6-1 2009 Norcross Norcross  

 

Fifth Team

POS Name HT Class High School City College
WF Jason Morris 6-5 2009 Hotchkins Lake Bill, CT  
PG Kevon Jenkins 6-1 2009 Grayson Grayson  
PF Jeremy Olston 6-9 2009 Collins Hill Snellville Utah
SG Brandon Reed 6-1 2009 Whitfield Academy Marietta  
PF Brian Cole 6-8 2009 Dacula Dacula