Youth Prep Stars Recruiting Magazine

Georgia High School  Class of 2007 State Rankings

 

Updated 12/23/06

By Staff

 

RK

Name

HT

POS

School

City

College

1

James Hickson

6-9

PF

Wheeler

Marietta

NC State

2

Gani Lawal

6-7

PF

Norcross

Norcross

Georgia Tech

3

Chris Allen

6-3

CG

Meadowcreek

Lawrenceville

Michigan State

4

Senario Hillman 6-2 PG Wilkinson County Irwington Alabama

5

Zachary Graham 6-5 SG Peachtree Ridge Lawrenceville Ole Miss

6

Jeremy Price 6-9 PF Columbia Atlanta Georgia

7

Martavious Adams

6-5

PF

Wilkinson County

Irwington

Oklahoma State

8

Tony Neysmith 6-5 PG Norcross Norcross Oklahoma

9

Chris Barnes

6-9

PF

Riverdale

Riverdale

Georgia

10

Jordan DeMercy 6-6 WF Norcross Norcross Florida State

11

Lance Storrs 6-6 WF Columbia Decatur GA Tech

12

Zack Swanson 6-1 PG Dunwoody Dunwoody Georgia

13

Terrell Bell 6-8 PF Stone Mountain Stone Mountain Virginia tech

14

Walter Hill 6-6 WF East Hall Gainesville Georgia

15

Trevor Gaskins

6-2

SG

Milton

Alpharetta Tennessee

16

Trey Lang

6-8

PF

Wheeler

Marietta

17

Bassey Inameti 6-8 PF Peachtree Ridge Suwannee Tennessee Tech
18 Aaron Gilstrap 6-3 CG Marietta Marietta
19 B. J. Frasier 6-4 WF Stephenson  Stone Mountain Western Kentucky
20

Jeremy Simmons

6-7

PF

Tucker

Tucker

21 Jamar Moore 6-5 SG Thomasville Thomasville South Alabama
22

Ladaris Hall

6-3

SG

Thomasville

Thomasville

South Alabama
23 Will Coleman 6-9 PF Pacelli Columbus
24 Charles Corbin 6-7 WF Griffin Griffin
25

Adrian Williams

6-0

SG

Wheeler

Marietta

26 Ladaris Green 6-9 PF Beach Savannah
27 Mark Veazey 6-9 PF Meadowcreek Duluth
28 Daniel Brown 6-4 WF Mundy Mills Jonesboro
29 Mashane Brooks 6-5 SG Tucker Tucker
30 Connor Nolte 6-6 WF Milton Alpharetta Furman
31 Phillip Brown 6-7 WF Eagle's Landing Christian McDonough Air force
32 Troy Jones 6-5 SG Newton Newton County
33 Jon Pack 6-10 C East Pauling Dallas
34 Markeith Cumming 6-7 SF Beach Savannah
35 Donte Harvey 6-7 SF Miller Grover Decatur Toledo
36 Patrick Powell 6-4 WF Shaw Columbus
37 Dexter Shaw 6-3 SG Cartersville Cartersville
38 Richie Gordon 6-8 PF Lakeside Decatur
39 Amiko Igrubia 6-0 PG South Cobb Austell
40 Leonard Carr 6-6 SF Centennial Roswell
41 Anthony Radley 6-2 SG South Atlanta Atlanta
42 Rod Mitchell 6-7 SF Carver Columbus
43 Jeremy Allen 6-7 SF Riverdale Riverdale
44 Bo Amusa 6-5 WF Grayson Grayson
45 Chris Kupets 5-11 PG Cedar Shoals Athens
46 Raylin Macki 6-2 SG Stone Mountain Stone Mountain
47 Rishard Wise 6-1 PG Tri Cities East Point
48 Spencer Guy 6-5 SG Millcreek Snellville
49 Lyondon Jordon 6-1 PG Winder Barrow Winder Barrow Fairfield
50 David Brown 6-4 WF Mundy Mills Jonesboro
51 Bobby Purdue 5-10 PG Centennial Roswell
52 Cameron Newton 6-6 SF Westlake Atlanta
53 Jahaziel Howard 6-5 SG SW Atlanta Christian Atlanta
54 Andrew Goudelock 6-0 PG Stone Mountain Stone Mountain
55 Dontrell Taylor 6-7 SF Wilkinson County Irwinton Alabama
56 LaQuenten Jones 6-2 CG Bradwell Institute Hinesville
57 Junard Hartley 6-2 PG Whitfield Mableton
58 Adam Calloway 5-10 PG South Cobb Austell
59 Justin Thurman 6-7 SF Dunwoody Dunwoody
60 Taylor Harp 5-11 PG Stockbridge Stockbridge
61 Sidney Haynes 6-3 SG Peachtree Ridge Snellville
62 Jamarco Warren 5-11 PG Gainesville Gainesville
63 Austin Kelly 6-4 SG South Cobb Austell
64 Kelvin Anderson 5-7 PG Whitfield Mableton
65 Patrick Grant 6-2 PG Carver Columbus
66 Akeem McKinney 6-7 SF Griffin Griffin
67 Bryson Barnes 6-7 SF Westlake Atlanta
68 Leon Coleman 6-6 SF Southwest Decatur
69 Wynton Crossley 6-8 SF Stone Mountain Stone Mountain
70 John Overton 6-1 PG Buford Buford
71 Omar Prewitt 6-6 SF SWAC Atlanta
72 Jah Ail 6-6 SG MLK MLK
73 Michael Cofield 6-5 WF Troup county LaGrange
74 Hugh Martin 6-4 SF Whitfield Mableton
75 Kelvin McConnell 5-11 SG Whitfield Mableton
76 Alex Morman 6-6 SF Calvary Baptist Savannah
77 Roy Miller 6-5 SF Wayne County Jesup
78 Evan Mobley 5-11 PG Windsor Forest Savannah
79 Seth Hallet 6-9 PF Savannah Savannah
80 Shawn Lagree 6-4 SG Statesboro Statesboro
81 Eddie Brown 6-1 PG Peachtree Ridge Snellville
82 Kerry Geter 6-3 SG Stone Mountain Stone Mountain
83 Eric Edwards 6-3 SG Marietta Marietta
84 Stephen Sergeant 6-10 C Whitewater Fayetteville
85 Alex Richey 6-2 SG Centennial Roswell
86 Matthew Priestley 6-0 CG MLK MLK
87 Rashard Tukes 6-2 SG Riverdale Riverdale
88 Brandon Nolley 6-1 PG Hancock Central Sparta
89 Langton Williams 6-3 SG MLK MLK
90 Xavier Calhoun 6-3 SG Decatur Decatur
91 J. T. Martin 6-3 SG Whitewater Fayetteville
92 Clyde Taylor 6-2 PG Stone Mountain Stone Mountain
93 Sandtown Toombs 6-6 SF Monroe Albany
94 Marquis Clinton 5-9 PG Albany Albany
95 Wilbur Lake 6-2 WF Monroe Albany
96 Jan Aware 6-8 PF Albany Albany
97 Devaugh Thomas 6-4 SF Lee County Leesburg
98 Dominique Brown 6-6 SF Centennial Roswell
99 Anthony Womack 6-5 SF Liberty County Hinesville
100 Walter Fortson 6-7 SF Redan Decatur
101 Terrance Turner 6-6 SF Fayette County Fayetteville
102 Kenneth Willis 6-2 PG Warner Robins Fayetteville
103 John Key 6-6 SF Jackson Jackson
104 Jeron Belin 6-6 SF Tullah Falls Jackson
105 Rashard Castlebury 6-7 SF Washington County Washington Co.
106 Jermine Burks 6-5 WF Manchester Manchester
107 Terrance Smith 6-6 SF Berkmar Duluth
108 Matthew Johnson 6-6 SF Riverdale Riverdale
109 Todd Salters 5-10 PG Mundy Mills Jonesboro
110 Phillip Woo 6-1 SG Forest Park Forest Park
111 Cameron Quin 6-1 SG Kennesaw Mountain Kennesaw
112 Rashard Gill 6-4 SG Newton Newton County
113 Dejuwan Shannon 6-1 PG Monroe Albany
114 Eryk Watson 6-2 SG Kennesaw Mountain Kennesaw
115 Joshua Byrd 6-4 SF Campbell Smyrna
116 Ivan Walthour 6-10 PF Liberty County Hinesville
117 Derrick Sims 6-2 SG Cedar Town Cedar Town
118 Darren Harris 5-11 PG Etowah Woodstock
119 Terrance Brown 6-6 SF Marietta Marietta
120 Tyrese Mumford 6-4 WF Marietta Marietta
121 John Lemon 6-2 SG Columbia Decatur
122 Anthony Jones 6-3 SG Miller Grove Decatur
123 Tarrd Johnson 6-6 SF Miller Grove Decatur
124 Stefon Woods 6-2 SG Marietta Marietta
125 Martell Smith 6-4 SF Baldwin County Milledgeville
126 Adam Demyaker 6-6 SF North Gwinnett Lawrenceville
127 Eric Watts 6-1 SG SWAC Atlanta
128 Joshua Tarver 6-7 PF Westlake Atlanta
129 Brandon Sewell 6-3 SG Newnan Newnan
130 Scott Windom 6-5 WF Cass Cartersville
131 Tori Bailey 5-11 PG Villa Rica Carrolton
132 Michael Griffin 5-7 PG Luella McDonough
133 Rod Williams 6-6 WF Mundy's Mill Jonesboro