Youth Prep Stars Recruiting Magazine

Youthprepstar.com  YouthPstar2@aol.com

Class of 2006  Top  National Rankings

 

RK

Player

POS

HT

Home Town/High School/State

College

1

Greg Oden C 7-0 Indianapolis /Lawrence North, IN Ohio State

2

Thaddeous Young F 6-8 Memphis/ Mitchell High, TN Georgia Tech

3

Kevin Durant F 6-9 Suitland/Montrose Christian/MD Texas

4

Brandon Wright F 6-9 Nashville/Brentwood/ Academy, TN

5

Wayne Ellington 2G 6-4 Merion Station/ Episcopal Academy, PA North Carolina

6

Tywon Lawson G 5-11 Forestville/Oak Hill Academy/MD North Carolina

7

Stanley Robinson F 6-9 Birmingham/Huffman/AL

8

Vernan Macklin F 6-9 Portsmouth/I. C. Norcom, VA Georgetown

9

Brook Lopez F 6-11 Fresno/San Joaquin Memorial High/CA Stanford
10 Darrell Arthur F 6-9 Dallas/South Oak Cliff/TX
11 Spencer Hawes C 6-11 Seattle/Seattle Prep/WA
12 Chase Budinger F 6-7 Carisbad/La Costa Canyon/CA
13 Earl Clark F 6-9 Rahway/Rahway/NJ
14 Damion James F 6-8 Nacogdoches/Nacogdoches High Oklahoma
15 Javaris Crittenton G 6-4 Atlanta/Southwest Atlanta Christian/GA Georgia Tech
16 Derrick Caracter F 6-8 Elizabeth/St. Patrck/NJ Louisville
17 Daequan Cook G 6-4 Dayton/Dunbar High/OH Ohio State
18 Robin Lopez C 6-11 Fresno/San Joaquin Memorial High/CA Stanford
19 Lance Thomas F 6-8 Fanwood/St. Benedict's/NJ
20 Obi Muonelo G 6-4 Edmond/Sante Fe/OK
21 David Lightly G 6-5 Cleveland/St. Joseph/OH Ohio State
22 Gerald Henderson G 6-5 Merion/Episcopal Academy/PA Duke
23 Sherron Collins G 5-11 Chicago/Crane/IL
24 Ramar Smith G 6-1 Detroit/Martin Luther King/MI Connecticut
25 Duke Crews F 6-7 Hampton/Bethel/VA
26 Quincy Pondexter F 6-7 Fresno/Memorial Washington
27 D. J. Augustin G 5-11 New Orleans/Brother Martin/LA
28 Derrick Jasper G 6-5 Paso Robles/Paso Robles/CA
29 Curtis Kelley F 6-9 New York/Rice/NY Connecticut
30 Edgar Sosa G 6-1 New York/Rice/NY Louisville
31 Brian Zoubek C 7-0 Cherry Hill/Haddonfield Memorial Duke
32 Pierre Niles F 6-7 Memphis/Ridgeway/TN Memphis
33 Jerry Smith G 6-1 Wauwatosa/East High/WI Louisville
34 DeShawn Sims (Tie) F 6-7 Detroit/Perishing/MI
34 Jodie Meeks (Tie) G 6-4 Norcross/Norcross/GA
35 Jerome Randle G 5-10 Chicago/Hale Fransciscan/IL
36 Scottie Reynolds G 6-0 Herndon/Herndon/VA Oklahoma
37 Raynor Morgan F 6-7 Canton/Grand Prarie/TX
38 Bryan Davis F 6-8 Grand Prairie/Grand Prairie/TX
39 Willie Kemp G 6-2 Bolivar/Bolivar Central/TN
40 Jon Scheyer G 6-4 Northbrook/Glenbrook North/IL Duke
41 Marques Johnson G 6-5 fort Wayne/Snider/IN Tennessee
42 Josue Soto G 5-11 Miami/Arlington Country Day/FL Florida State
43 Demond Carter G 5-10 LaPlace/Reserve Christian School/LA Baylor
44 Perry Stevenson F 6-9 Lafayette/Northside/LA
45 Eric Hayes G 6-3 Dumfries/Potomac High//VA Maryland
46 Stefon Welsh PG 6-2 Hargrove/Hargrove Military/VA
47 John Kreft C 6-10 Parkland/Stone Mountain/FL Florida State
48 Jason Bennett C 7-2 Jacksonville/Arlington Country Day/FL
49 Keith Clark F 6-8 Oklahoma City/Putnam City/OK Oklahoma
50 Gabriel Blair PF 6-8 Gastonia/Bridgeton/NC
51 Josh Lomers C 7-0 Boerne/Boerne High/TN Baylor
52 Brian Carlwell F 6-10 Maywood/Proviso East/IL Illinois
53 Tom Herzog C 6-11 Flint/Flint Powers/MI
54 Etwann Moore SG 6-3 East Chicago/Central/IN
55 Cameron Tatum G 6-5 Tucker/Tucker/High/GA Charlotte
56 Jamie Skeen F 6-8 Charlotte/North Mecklenburg/NC Wake Forest
57 Doug Wiggins G 6-0 Hartford/East Hartford/CT St. John's
58 Isaiah Dahlman G 6-6 Braham/Braham High/MN Michigan State
59 Marreese Speights F 6-10 St. Petersburg/Admiral Farragut/FL Florida
60 Landon Milbourne F 6-6 Roswell/St. Francis/GA Maryland
61 Alex Stepheson F 6-10 Studio City/Harvard Westlake/CA
62 James Keefe F 6-8 Rancho Santa Margarita/Santa Margarita/CA UCLA
63 Antonio Pena F 6-8 Brooklyn/St. Thomas Moore Villanova
64 Jamil Tucker F 6-9 Gary/West/IN
65 Like Harangody F 6-7 Schererville/Andrean/IN Notre Dame
66 Justin Mason G 6-3 Amarillo/Pala Duro/TX Texas
67 Trevon Willis G 6-3 Fresno/Washington Union/CA
68 Nic Wise G 5-10 Kingwood/Kingwood/TX Arizona
69 Trevon Hughes G 6-2 Delafield/St. John's Military Academy Wisconsin
70 Lewis Witcher F 6-8 Rocky Mount/Franklin County Virginia Tech
71 Jonathan Mandeldove C 6-11 Snellville/Hargrove Military Academy UConn
72 Wayne Chism F 6-8 Bolivar/Bolivar Central/TN
73 Jeremy Mayfield F 6-10 Irving/MacArthur/TX
74 Jarvis Varnado F 6-9 Brownsville/Haywood County Mississippi State
75 Reggie Redding G 6-4 Philadelphia/St. John/PA Villanova
76 William Graves F 6-6 Greensboro/Dudley/NC North Carolina
77 Jeremiah Rivers G 6-4 Winter Park/Winter Park/FL Georgetown
78 Jermaine Beal G 6-3 DeSota/DeSoto High/TX Vanderbilt
79 James Dews G 6-2 Westchester/Lakota East/OH Miami-FL
80 Will Walker G 5-1 Bolingbrook/Bolingbrook High/I UConn
81 Tiki Mayben G 6-0 Troy NY Syracuse
82 Donald Sloan G 6-2 Seagoville/Seagoville/TX
83 Brandis Raley G 6-2 Charlotte/Gaston Day/NC South Carolina
84 J. P. Gavinski C 6-10 Wisconsin Dells/Wisconsin Dells/WI Wisconsin
85 Jujuan Jones G 6-4 Douglasville/Douglas County/GA
86 Carlos Morias G 6-4 Atlanta/Community Christian/GA Kansas State
87 Gilbert Brown G 6-6 South Kent/South Kent Prep/CT Pittsburgh
88 Aaron Holmes G 6-5 St. Petersburg/Catholic/FL Florida State
89 Larry Davis G 6-3 Middle Village/Christ the King/NY NC State
90 Adrian Oliver G 6-4 Modesto/Modesto Christian/CA Washington
91 David Potter G 6-5 Bradenton/IMG Academy/FL Clemson
92 Solomon Tat G 6-5 Stockbridge/Community  Christian/GA
93 Jordan Hill F 6-8 Kennesaw/Kennesaw Mountain/GA Arizona
94 Mike Davis C 6-9 Brooklyn/Brooklyn High/NY
95 Seth Tarver G 6-5 Portland/Jesuit/OR
96 Mac Koshwal F 6-9 Chicago/Boys-Men's Academy/IL
97 Lashun Watson G 6-4 Greenville/Greenville High/GA
98 AnJuan  Wilderness F 6-5 Dunwoody/Dunwoody High/GA
99 Taj Gibson F 6-8 Brooklyn/Stoneridge Prep/CA
100 Dennis Horner F 6-7 Absecon/Holy Spirit/NJ NC State
101 Tory Jackson G 5-10 Saginaw/Buena Vista/MI
102 Armon Bassett G 6-1 Terre Haute/South/IN
103 Rob Thomas F 6-6 New York/South Kent Prep (Conn.)/NY
104 Brandon Powell G 6-4 Memphis/Mitchell/TN Florida
105 Avery Jukes F 6-8 Snellville/South Gwinnett/GA Alabama
106 L. D. Williams G 6-4 East Bend/Monteverde Academy/FL Wake Forest
107 Trevor Booker F 6-7 Union/Union High/SC Clemson
108 Kraiden Woods F 6-8 Henryville/Pocono Mountain East Colorado
109 Dale Vanwright F 6-6 Houston/Bellaire/TX Colorado
110 Casiem Drummond F 6-10 Bloomfield/Bloomfield Tech/NJ Villanova
111 Dwight Lewis G 6-5 Metairie/Archbishop Rummel/LA Kansas
112 Dwayne Collins F 6-7 Miami/Miami Senior/FL Miami-FL
113 Reggie Redding G 6-4 Philadelphia/St. Joseph's Prep Villanova
114 K'Len Morris G 6-5 Grand Blanc/Grand Blanc/MI Michigan
115 Ekpe Udoh F 6-9 Edmond/Sante Fe/OK
116 Demetrius Jemison F 6-6 Birmingham/Huffman/AL
117 JaJuan Hall F 6-5 Douglasville/Douglas County/GA
118 Jonathan Hall F 6-5 Miami/Miami Senior/FL
119 DaJuan Summers F 6-9 Owings Mills/McDonough/MD
120 JeJuan Brown F 6-7 Biloxi/Biloxi High/MS
121 Jeff Allen F 6-7 Hyattsville/Dematha/MD
122 Manual Cass F 6-8 Carbondale/Carbondale High/IL
123 Mike Jones F 6-6 Hopkins/Lower Richland/SC
124 Matt Bouldin G 6-5 Denver/ThuderRidge/CO
125 Matt Hill F 6-10 Lincoln/Lincoln Southeast/NE