Youth Prep Stars Recruiting Magazine

Youthprepstar.com  YouthPstar2@bellsouth.net

 

Georgia High School  Class of 2006 Updated State Rankings

By Staff- Players and parents please remember that these rankings do not mean much.  They are are a person's opinion.

 

RK

Player

HT

POS

High School

City

1

Cameron Tatum (tie)

6-5

WF

Tucker

Tucker

1

Javoris Crittenton (tie)

6-4

SG

SW Atlanta Christian

Atlanta

2

Jodie Meeks

6-3

SG

Norcross

Norcross

3

Jordan Hill 6-9 PF North Spring Atlanta

4

Jonathan Mandelove 6-10 PF Hargrove Military Virginia

5

Anjuan Wilderness 6-6 WF Dunwoody Dunwoody

6

JuJuan Jones 6-5 WD Douglas County Douglasville

7

Landon Milbourne

6-7

SF

St. Francis

Alpharetta

8

Avery Jukes

6-8

PF

South Gwinnett

Snellville

9

Andy Ogide

6-7

SF

Paulding County

Dallas

10

Solomon Tat

6-4

SG

Community Christian

Stockbridge

11

Jerome Burney

6-8

PF

Westlake

Atlanta

12

Jonathan Tiller 6-3 CG Wheeler Marietta

13

Carlos Marias

6-2

SG

Community Christian

McDonough

14

Casey Mitchell 6-4 SG Savannah Savannah

15

Chris Wright

6-3

SG

Dublin

Dublin

16

Rashard Armstrong 6-9 PF Savannah Savannah

17

Wesley Matthews

6-3

SG

South Cobb

Powder Springs

18

Delano Howard

5-9

PG

South Gwinnett

Lawrenceville

19

Antoine Johnson

5-10

SG

Banneker

College Park

20

Brent Butler 6-1 CG Norcross Norcross

21

Matt Heramb (tie) 6-9 PF Chapel Hill Douglasville

21

JaQuan Bray (tie) 6-2 SG Campbell Smyrna

22

James Florence 6-1 PG Wheeler Marietta

23

Kierre JOrdan 5-10 PG Dunwoody Dunwoody

24

Aaron Gilstrap

6-4 WF Marietta Marietta

25

Bernard Toombs

6-8 SF Columbus Spencer

26

T J Yates 6-4 WF Pope Marietta

27

Wesley Mincy 5-10 PG Dunwoody Dunwoody
28 Wesley Telfare 6-5 SG Collins Hill Snellville
29 Lonnie Funderburke 6-8 SF Central Gwinnett Lawrenceville
30 Kiante Tripp 6-7 PF Westlake Atlanta
31 Howard Thompkins 6-8 PF Wesleyn Norcross
32 Jared Collins 6-8 PF Toombs County Lyons
33 Skyler Williams 6-2 SG East Laurens Dublin
34 Josh Guillory 6-6 SF Undecided undecided
35 Jeffery Hernandez 6-3 WF SW Dekalb Decatur
36 Derko Hightower 6-7 SF Laney Augusta
37 Cortez Johnson 6-6 WF Community Christian McDonough
38 Mike Pettiford 6-7 SF Shiloh Snellville
39 Ousmone Cisse 6-7 SF Community Christian McDonough
40 Justin Brownlee 6-5 SG Tifton Tifton
41 Chris Colvin 6-3 SG Lithonia Lithonia
42 William Corley 6-6 SF Wheeler Wheeler
43 Frank Davis 6-1 SG East Hall Gainesville
44 Marlin Hall 6-1 PG Lumpkin County Dahlonega
45 Benjamin Smith 5-10 PG Dublin Dublin
46 Johntavious Rucker 6-3 WG Avondale Decatur
47 Langford Hutchinson 6-0 PG Rockdale Conyers
48 Larry Grant 6-4 WF Washington County Washington
49 Chris Davis 6-3 WG Jefferson Jefferson
50 Brandon Lucas 5-3 PG Jonesboro Jonesboro
51 David Campbell 6-5 SF Mitchell Baker Camilla
52 Jermelle Benton 6-2 PG Westover Albany
53 Jon George 6-5 PF Temple Temple
54 Marcus Williams 6-0 PG Lovejoy Lovejoy
55 Kentrious Tate 6-0 PG Hart County Hartwell
56 Moldavian Johnson 5-10 PG Mitchell Baker Camilla
57 Monterio Peeples 6-2 WG Montgomery County Mt. Vemo
58 Jeffery Dean 5-11 PG Whitfield Mableton
59 Mario Clinkscales 6-2 SG Hart County Hartwell
60 Keith Bingham 6-2 SG Savannah Savannah
61 Josh Williams 6-2 PG Statesboro Statesboro
62 Willie Ellis 6-2 PG Liberty County Hinesville
63 Lee Coleman 5-10 PG Easthall Gainesville
64 Wilmer Gray 6-3 WF Jones County Gray
65 Duran Rakestraw 5-10 PG Jefferson Jefferson

 

Coming Soon Top 150