Youth Prep Stars Recruiting Magazine

Youthprepstar.com  YouthPstar2@aol.com

 

Georgia High School  Class of 2005 State Rankings

Updated August 30, 2004

RK

Player

HT-POS

High School

City

Rating/College

1

Louis Williams

6-2 Combo

South Gwinnett

Snellville

HM/Georgia

2

Kovotney Barber

6-7-WF

Manchester

Manchester

HM

3

Lewis Clinch

6-2 SG

Crisp County

Cordell

HM

4

Mike Mercer 6-1 PF South Gwinnett Snellville HM/Georgia

5

Solomon Tat

6-4 WF

Community Christian

McDonough

HM

6

Rashard Chase

6-6 PF

Mays

Atlanta

HM

7

Alade Aminu

6-8 PF

Stephenson

Stone Mountain

MHM/GA Tech

8

Uriah Hethington

6-9 PF

Cairo

Cairo

HM

9

Octavious Spann

6-6 WF

Banneker

Atlanta

HM

10

Rasheen Barrett

6-5 WF

Marist

Atlanta

MHM

11

Daniel Emerson 6-8 PF Norcross Norcross MHM

12

Lance Cannon

6-4 WF

Randolph Clay

Cuthbert

MHM

13

Sharund Curry

5-9 PG

Wheeler

Marietta

MHM

14

Markell Humphrey

6-3 SG

Stockbridge

Stockbridge

MHM

14

Marquise Wright 6-6 SF Johnson Hall MHM

15

Jay Brown

6-5 SF

Griffin

Griffin

MHM

16

Charles Jackson

6-8 PF

Tri county

Tri County

MHM

16

LaBraz Barber

5-10 PG

SW Dekalb

Decatur

MHM

16

Deandre Coleman 6-5 WF Stephenson Dekalb MHM

17

Chris Thomas

6-2 SG

Dunwoody

Dunwoody

MM

18

Deandre Adams

5-9 PG

South Cobb

Marietta

MM

19

Chris Hanna

6-5 SF

Wheeler

Marietta

MM

20

Tyler Whatley 6-8 PF Apalachee Auburn MM

21

Terrance Vinson 6-8 PF Valdosta Valdosta MM

22

Charles Belton

6-4 WF

Sandy Creek

Peachtree City

MM

23

Jared Cook

6-6 SF

North Gwinnett

Duluth

MM

24

Sharmaine Dukes 6-2 SG Randolph Clay Cuthbert MM

25

Antwon Pope

6-5 WF

Groves

Savannah

MM

25

Andre Morgan 6-3 SG Buford Buford MM

26

Bill Humphrey

6-3 SG

Dacula

Dacula

MM

27

Emmanuel Adapo

6-6 WF

Towers

Decatur

LMM

28

Courtney Houston

6-0 PG

Statesboro

Statesboro

LMM

29

Tobias Bruce

6-3 PG

Troup

LaGrange

LMM

30 Kenneth Ward 6-6 PF Northside Warner Robins LMM
30 Deandre Bray 5-0 PG Mays Atlanta LMM
31 Deandre Bryant 6-6 SF Dunwoody Dunwoody LMM
32 Chris Williams 6-5 SF Redan Decatur LMM
33 Mike Lusk 6-4 WF North Cobb Kennesaw LMM
34 Michael Harris 6-0 PG Banneker Atlanta LMM
35 Aaron Caruthers 6-1 SG Sandycreek Peachtree LMM
36 Jonathan Mendeldove 6-10 C Shiloh Lilburn LMM
37 Javoris Bradford 5-9 PG Carver Atlanta LMM
38 Petras Balocka 6-6 PF Jones County Gray LMM
39 Kevin Lott 6-6 SF Sandycreek Peachtree LMM
40 Billy Smith 6-8 PF Randolph Clay Cuthbert LMM
41 William Goldston 6-0 PG Redan Decatur LMM
42 Brandon Sims 6-7 SF South Gwinnett Snellville LMM
43 Chad Wynn 6-10 PF Redan Stone Mountain LMM
44 Darius Bates 6-4 SF ML King Decatur LMM
45 Justin Holland 6-1 CG Landmark Christian Fairburn LMM
46 Paul Williams 5-9 PG Westlake Atlanta LMM
47 Jamal Bower 6-3 WG North Clayton College Park LMM
48 Preston Eppinger 6-6 SF Redan Stone Mountain LMM
49 Darrell Harrison 6-1 PG Wheeler Marietta LMM
50 Jon Sizemore 6-5 WG North Gwinnett Suwannee LMM
51 Thomas Wright 6-2 CG SW Macon Macon LMM
52 Tracy Rankins 5-10 PG Douglas County Douglasville LMM
53 Andre Dougals 6-3 WG Collins Hill Lawrenceville LMM
54 Mamadou Marga 6-4 WG Eagle's Landing McDonough LMM
55 Darryl slack 6-2 PG SW Atlanta Christian Atlanta LMM
56 Joshua Hatcher 6-9 PF Douglas Atlanta LMM
57 Harry Smith 6-3 WF Chamblee Chamblee LMM
58 Shawn Williams 6-5 PF Beach Savannah LMM
59 Xavian Thomas 6-5 PF Ware County Waycross LMM
60 Wright Barksdale 6-6 PF Washington County Washington LMM
61 Dominique Archic 6-7 PF Josey Augusta LMM
62 Jamichael Farmer 6-2 WF Tattnall County Reidville LMM
63 Brandon Perry 6-5 WF Hawkinville Hawkinville LMM
64 Chris Walker 6-8 PF North Gwinnett Duluth LMM
65 Mark Gomilla 6-4 SF St. Francis Alpharetta LMM
66 Marcus Anthony 6-1 PG Douglas Atlanta LMM
67 Kent Dorsey 6-1 SG Mundy Mills Jonesboro LMM
68 D'Marco Lankes 6-2 SG Walton Kennesaw LMM
69 Kevin Parker 5-9 PG Savannah Savannah LMM
70 Germine Bly 6-1 SG Morgan County Morgan County LMM

Coming Top 150