Youth Prep Stars Recruiting Magazine

Youthprepstar.com  YouthPstar2@aol.com

 

Georgia Class of 2004 Top 155 Rankings

 

RK

Name

HT

WT

High School

City

Def.

College

1

Dwight Howard

6-11

PF

SW Christian

Atlanta

HM

Undecided

2

Toney Douglas (Tie)

6-2

CG

Jonesboro

Jonesboro

HM

Auburn

2

Randolph Morris (Tie)

6-11

PF

Landmark Christian

Fairburn

HM

Undecided

4

Channing Toney

6-4

SG

Brookwood

Snellville

HM

Georgia

5

Clifford Hammonds

6-3

CG

Cairo

Cairo

HM

Undecided

6

Mike Walker

6-4

WF

SW Macon

Macon

MHM

Western Kentucky

7

Paul Delaney

6-3

WF

Chamblee

Chamblee

MHM

UAB

8

Robert Dozier

6-7

SF

Lithonia

Lithonia

MHM

Memphis

9

Gary Springer

6-7

SF

Creekside

Fairburn

MHM

Iona

10

Ralph Jennings

6-6

WF

Douglas County

Douglasville

MHM

Undecided

11

Montavious Waters

6-2

PG

Westover

Albany

MHM

Undecided

12

Anthony Fisher

6-2

CG

Chattahoochee

Alpharetta

MM

Tennessee Tech

13

Taj McCoullough

6-6

WF

Carver

Atlanta

MHM

Undecided

14

Daniel Northern

6-8

SF

Houston County

Warner Robins

MM

South Alabama

15

Warren Mclendon

6-7

SF

East Lauren

Dublin

MM

Citadel

16

Ryan Lamb

5-7

PG

Whitfield Academy

Smyrna

MM

Marshall

17

Archie Midway

6-3

SG

Norcross

Norcross

MM

Georgia Southern

18

Wyton Whitherspoon

6-7

WF

Berkmar

Berkmar

MM

Undecided

19

Justin Billinglea

6-8

PF

Lithia Springs

Lithia Springs

MM

Georgia State

20

Jay Anderson

6-2

SG

Campbell

Smyrna

MM

Undecided

21

Durand Murry

6-5

SF

Redan

Decatur

MM

Lamar

22

Brian Pfol

6-8

PF

PACE

Atlanta

MM

Mercer

23

Brandon Emerson

6-5

SF

Mays

Atlanta

MM

Undecided

24

Michael Wisdom

6-6

SF

Riverdale

Riverdale

MM

Undecided

25

Jason Croly

6-1

PG

Norcross

Norcross

MM

Undecided

26

Larry Diamond

6-1

CG

Martin Luther King

Decatur

LMM

Undecided

27

Josh Brewster

6-5

SF

North Clayton

College Park

LMM

Undecided

28

Stefan Pope

6-8

PF

Bannekar

College Park

LMM

Alabama AM

29

Mike Williams

5-10

SG

Wheeler

Marietta

LM

Undecided

30

Kenny Chavez

6-0

PG

Statesboro

Statesboro

LM

Undecided

31

Kudes Ogbra

6-5

SF

South Atlanta

Atlanta

LM

Undecided

32

Michael Sloan

6-3

SG

Lovejoy

Lovejoy

LM

Undecided

33

Larry Patrick

6-5

SF

Westside Macon

Macon

LM

Undecided

34

Eddie Dawson

6-1

PG

Dougherty

Albany

LM

Undecided

35

Ronald Bradford

6-4

WF

Stone Mountain

Stone Mountain

LM

Undecided

36

Jesse Oglesby

6-9

PF

Martin Luther King

Decatur

LMM

Marshall

37

Galen Gardenhite

6-3

SG

Campbell

Smyrna

LMM

Undecided

38

Demgo Goodman

6-4

SG

Newnan

Newnan

LMM

Georgia

39

Bryant Murry

6-2

PG

Stephenson

Stone Mountain

LMM

Undecided

40

Ricki Darden

6-4

WF

Carver

Columbus

LMM

Undecided

41

Bo Mason

6-0

PG

Marietta

Marietta

LMM

Undecided

41

Joshua Edwards

6-4

WF

Centennial

Roswell

LMM

Undecided

42

Stephen Davis

6-5

WF

Lithonia

Lithonia

LMM

Undecided

43

Carvel Taylor

6-0

SG

Henry County

McDonough

LMM

Undecided

44

Curtis Brown

6-6

SF

Beach

Savannah

LMM

Undecided

45

Tony Greene

6-1

SG

Douglas

Atlanta

LMM

Undecided

46

Devorious Hudson

6-4

WF

Columbia

Decatur

LMM

Duquesne

47

Rodriquez Hightower

6-3

SG

Crawford County

Roberta

LMM

Undecided

48

Isley Molone

6-2

SG

Central Gwinnett

Lawrenceville

LMM

Undecided

49

Alex Evans

6-2

SG

Sprayberry

Marietta

LMM

Undecided

50

Brian Kelly

6-4

SG

Columbia

Decatur

LMM

Duquesne

51

Derk Floyd

6-5

SF

Stephenson

Stone Mountain

LMM

Undecided

52

Antonio Spann

6-0

SG

Beach

Savannah

LMM

Undecided

53

Brandon Bivin

6-7

WF

Union Grove

Hampton

LMM

Undecided

54

Jeremy Hightower

6-6

SF

Griffin

Griffin

LMM

Undecided

55

Deshon Pryor

5-10

PG

Lovejoy

Lovejoy

LMM

Undecided

56

Lee Burrell

6-3

SG

North Gwinnett

Duluth

LMM

Undecided

57

Sean Hightower

6-2

SG

Riverdale

Riverdale

LMM

Undecided

58

Vernard Hoover

6-2

SG

Lovejoy

Lovejoy

LMM

Undecided

59

Emize Penny

6-5

SF

Lithonia

Lithonia

LMM

Undecided

60

Joe Finch

6-11

PF

Savannah

Savannah

LM

Undecided

61

Joshua Brooks

6-4

WF

South Atlanta

Atlanta

LM

Undecided

62

Drew Prerums

6-4

SG

Weslyn

Duluth

LM

Undecided

63

Marcus Starden

5-8

SG

South Atlanta

Atlanta

LM

Undecided

64

Kevin Smith

6-3

SG

Eagle's Landing

Stockbridge

LM

Undecided

65

Javious Steward

6-0

CG

Cedar Shoals

Athens

LM

Undecided

66

Quandavious Brown

6-2

SG

Creekside

Fairburn

LM

Undecided

67

Brandon Edmonds

6-3

WF

Carver

Columbus

LM

Undecided

68

Teray Wilson

6-1

CG

Avondale

Avondale

LM

Undecided

69

Elliott McCray

6-2

SF

North Atlanta

Atlanta

LM

Undecided

70

Emmanual Spann

6-3

SG

Westlake

Atlanta

LM

Undecided

71

Terrell Johnson

6-4

WF

Tri Cities

East Point

LM

Undecided

72

Ladorious Weaver

6-0

CG

Avondale

Avondale

LM

Undecided

73

Greg Manning

6-0

PG

Chattahoochee

Alpharetta

LM

Undecided

74

Evam Jones

6-1

PG

Decatur

Decatur

LM

Undecided

75

Michael O'Connor

6-2

PG

Chattahoochee

Alpharetta

LM

Undecided

76

Trey Goss

5-8

CG

Morrow

Morrow

LM

Undecided

77

Lorenzo McClure

5-9

PG

Tri Cities

East Point

LM

Undecided

78

William Souder

6-1

SG

Landmark Christian

Fairburn

LM

Undecided

79

Roy Mudu

6-8

PF

Norcross

Norcross

LM

Undecided

80

Carlos Mitchell

6-2

CG

Griffin

Griffin

LM

Undecided

81

Michael Ideem

6-3

SG

WD Muhammad

Atlanta

LM

Undecided

82

Jovis Bonner

6-0

PG

Whitefield

Smyrna

LM

Undecided

83

David Adams

6-2

SG

McEachren

Marietta

LM

Undecided

84

Amadie McKenzie

6-6

SF

Washington

Atlanta

LM

Undecided

85

Desmond Williams

6-5

WF

Mays

Atlanta

LM

Undecided

85

Joe Harris

6-6

SF

Beach

Savannah

LM

Undecided

86

Derek Brooks

6-4

SG

Lovejoy

Lovejoy

LM

Undecided

87

David Graham

6-5

SF

Houston County

Warner Robins

LM

Undecided

88

Kenneth Harris

6-4

WF

Jonesboro

Jonesboro

LM

Undecided

89

Ben Roundtree

6-7

SF

Crawford County

Roberta

LM

Undecided

90

Darren Williams

6-0

PG

Central Gwinnett

Lawrenceville

LM

Undecided

91

Randy Jackson

5-10

SG

Forest Park

Forest Park

LM

Undecided

92

Demetrice Winson

6-7

SF

Avondale

Avondale

LM

Undecided

93

David Votta

5-11

SG

PACE

Atlanta

LM

Undecided

94

Javis Bonner

6-2

SG

Whitfield Academy

Smyrna

LM

Undecided

95

Jonathan Ballard

6-5

SF

Riverdale

Riverdale

LM

Undecided

96

Eric Sharp

6-4

WF

Mays

Atlanta

LM

Undecided

97

Joshua White

6-1

SG

Douglas

Atlanta

LM

Undecided

98

Jaravis Smith

6-2

SG

Shaw

Columbus

LM

Undecided

99

Javious Parker

6-4

WF

Christian Fellowship

Macon

LM

Undecided

100

Brandon Moses

5-7

PG

Martin Luther King

Decatur

LM

Undecided

101

Mike Wingster

6-1

PG

Savannah

Savannah

LM

Undecided

102

Wagar Shah

6-6

SF

Westover

Albany

LM

Undecided

103

Norris Arnold

6-7

SF

Westlake

Atlanta

LM

Undecided

104

Leon Williams

6-3

SG

Lithonia

Lithonia

LM

Undecided

105

Jason Venson

5-9

SG

Marietta

Marietta

LM

Undecided

106

Dorian Worrell

6-2

SG

Fayette County

Fayetteville

LM

Undecided

107

Demarious Patrick

6-3

SG

Riverdale

Riverdale

LM

Undecided

108

Kenshae Johnson

6-2

PG

Hawkinsville

Hawkinsville

LM

Undecided

109

Gary Jones

6-2

PG

Telfair County

McRae

LM

Undecided

110

Darnell Tidwell

5-10

PG

Carver

Columbus

LM

Undecided

111

Bryan Gates

6-2

SG

Riverdale

Riverdale

LM

Undecided

112

Omar Stephen

5-9

PG

Morrow

Morrow

LM

Undecided

113

Gianni Crouch

6-2

SG

Carver

Atlanta

LM

Undecided

114

Tylor Fisher

6-1

SG

Eastside

Newton

LM

Undecided

115

Dontay Perkinson

6-5

SF

North Cobb

Marietta

LM

Undecided

116

Ian McBride

6-4

SF

Norcross

Norcross

LM

Undecided

117

Greg Sanders

6-0

PG

Johnson

Savannah

LM

Undecided

118

Carlos Mitchell

6-1

PG

Griffin

Griffin

LM

Undecided

119

Jordon Poole

6-0

SG

Houston County

Warner Robins

LM

Undecided

120

Calvin Newson

6-1

PG

Stockbridge

Stockbridge

LM

Undecided

121

Darius Barnes

6-2

SG

Tri Cities

East Point

LM

Undecided

122

Ashton Striping

6-4

WF

Peach County

Peach County

LM

Undecided

123

Jeremy Pittman

6-1

SG

Montgomery County

Mt. Vernon

LM

Undecided

124

Trammell Wooten

6-3

PG

Montgomery County

Mt. Vernon

LM

Undecided

125

Justin Strickland

6-5

SF

Douglas County

Douglasville

LM

Undecided

126

Raymond Gabriel

6-6

SF

Beach

Savannah

LM

Undecided

127

Stanley Brownlee

6-6

PF

Tift County

Tifton

LM

Undecided

128

Quntan Lindley

6-3

SG

Douglas County

Douglasville

LM

Undecided

129

Deangelo Christian

6-0

PG

South Atlanta

Atlanta

LM

Undecided

130

Luke Tambo

6-5

SF

Savannah

Savannah

LM

Undecided

131

Charles Lane

6-5

SF

Stockbridge

Stockbridge

LM

Undecided

132

John Brown

6-1

PG

Seminole County

Donaldsonville

LM

Undecided

133

Justin Phillip

6-3

SG

Montgomery County

Mt. Vernon

LM

Undecided

134

Kyle Hamburg

6-3

WF

Apalachee

Winder

LM

Undecided

135

Richard Carter

6-8

SF

Lovejoy

Lovejoy

LM

Undecided

136

Shun Bronson

6-7

SF

Houston County

Warner Robins

LM

Undecided

137

Chauncey Shaw

6-5

SF

Westover

Albany

LM

Undecided

138

Jae Thayta

6-4

WF

Hart County

Hartwell

LM

Undecided

139

Lazarious Coleman

6-6

SF

Liberty County

Hinesville

LM

Undecided

140

Brandon Glasper

6-1

PG

East Hall

Gainesville

LM

Undecided

141

Allen Jenkins

6-5

SF

Westover

Albany

LM

Undecided

142

Michael Lollar

6-4

SF

Stockbridge

Stockbridge

LM

Undecided

143

Jamal Lewis

6-1

SG

Jonesboro

Jonesboro

LM

Undecided

144

Courtney George

5-9

PG

McEachren

Powder Spring

LM

Undecided

145

Matthew Lewis

6-2

PG

Chamblee

Chamblee

LM

Undecided

146

Marlon Brown

6-2

WF

Savannah

Savannah

LM

Undecided

147

Antonio Golden

6-6

SF

Creekside

Fairburn

LM

Undecided

148

Darrell Robertson

6-7

PF

Jonesboro

Jonesboro

LM

FL State- Football

149

Javaris Bradford

5-10

SG

South Atlanta

Atlanta

LM

Undecided

150

Lamant Lewis

6-6

SF

Banneker

Atlanta

LM

Undecided

151

Omar London

6-1

SG

Lithonia

Lithonia

LM

Undecided

152

Spencer Murry

6-4

SF

SW Dekalb

Decatur

LM

Undecided

153

Anthony Sistnine

6-5

SF

SW Dekalb

Decatur

LM

Undecided

154

Joseph Ayers

6-7

SF

Lovejoy

Lovejoy

LM

Undecided

155

Jonathan Murry

5-7

PG

Mays

Atlanta

LM

Undecided